Kelle Paça Çorbası Tarifi

Kelle Paça Çorbası Tarifi


Diyarbakır mutfağından kelle paça çorbası tarifi umarım beğenirsiniz :)
Çoğu kişi kelle paça çorbasını çok sever  ama çok zahmetli olduğu içinde yanaşmazlar  evet biraz zahmetli ve yorucu olsa da sonucu harika oluyor denemenizi tavsiye ederim .

1 adet kelle ( koyun veya kuzu )4 adet ayak1 işkembe (paça )

terbiyesi için

1 adet limon suyutuz (isteğe göre )1 tatlı kaşığı sirke2 yemek kaşığı sıvıyağ

üzeri için

sarımsak

İlk olarak  kelle paçamızın temizliğinden başlayalım
Ayaklar, kelle paça ve işkembeyi güzelce yıkıyoruz. İşkembeyi küçük küçük doğruyoruz ayak ve kelleyi iyice temizliyoruz . Ayak kısmındaki kılları bir bıçak yardımı ile kazıyoruz (eğer çok zorlanırsanız ocakta kılları biraz yakabilirsiniz ). Ayrıca hazır aldığınız kelle paçayı temizlenmemiş alırsanız daha  lezzetli olacaktır. Derin bir tencere içerisine (bu düdüklüde olabilir ) kelle, işkembe ve ayakları  koyuyoruz. Tencerenin tamamına su doldurup haşlamaya bırakıyoruz yaklaşık bir saat kadar haşlıyoruz. Etlerimiz iyice haşlandıktan sonra  süzgeç yardımı ile etlerimizi  başka bir kabın içerisine alıp soğumaya bırakıyoruz. Bu arada haşladığımız suyu bir süzgeç yardımı ile başka bir tencereye aktarıyoruz . Soğumaya bıraktığımız kelleyi bir kaşık yardımı ile içindeki etleri çıkarın ve kuşbaşı şeklinde doğrayın aynı şekilde dillinde derisini yüzüp doğrayın. Etlerimizi süzgeçten geçirdiğimiz suyun içine bırakalım ve  tekrar bir kere daha kaynatalım. Kelle paçamız pişerken bu arada sosunu hazırlamaya geçebilirsiniz. 1 tatlı kaşığı sirke, 1 adet limonun suyu, 2 yemek kaşığı sıvı yağ ve tuzumuzu ilave edip hepsini karıştırıp yemeğimizin içerisine azar azar döküyoruz . Kelle paça çorbasını servis ederken üzerine sarımsak eklemeyi unutmayın. Afiyet olsun.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>